Ana Menü

E-Bülten

Site haritası - Site Maps Söve İzmir Web Sitemiz Güncellenmiştir. www.soveizmir.net 

YENİ MARKAMIZ VE YENİ WEB SİTEMİZ ÇOK YAKINDA YAYINDA   www.trsove.com 


YALI SÖVE FİYAT LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ


>MANTOLAMA MALZEME FİYAT LİSTESİ 


*YALI MANTOLAMA REFERANSLAR

*YALI MANTOLAMA BİRİM FİYAT TABLOSU

2014 SÖVE ÜRÜNLERİ KATALOĞU İÇİN TIKLAYINIZ

YALI SÖVE KATALOĞU İÇİN TIKLAYINIZ


>MANTOLAMA MALZEME FİYAT LİSTESİ 
>EGE MANTO 
>TAŞYÜNÜ MANTOLAMA 

 

 

Binalarımızın  soğuk ve sıvak havalara karşı dayanaıklılığıda artacağı için bina ömürleri uzar.  Eskiden   fiyatları çok yüksek olduğu için binaya yapılan mantolama işlemi lüks sayılırken  artık  yeni yapılan binaların  ısı yalıtılımı kullanması zorunlu hale getirilmiştir.  Dünyada  özellikle avrupada ısı yalıtımı mantolama işlemi çok uzun yıllardır  kullanılması zorunludur. Ülke olarak   mantolama işleminin önemini anlayıp kabul etmekte gecikmiş olsakta yeni nesiller enerjiyi  tasarruflu kullanacaklar.

Dış Cephe Mantolama

Dış cephe mantolama, yapıların dışına uygulanan bir ısı yalıtım sistemdir. Bu sayede evin içindeki hava muhafaza edilir. Kışın soğuk günlerinde dışarıdaki hava evin içine sızamaz bu da kullandığımız yakıtlardan tasarruf etmemiz demektir.
 
Dış cephe mantolama sistemi konutlarda tasarrufu sağlarken bununla birlikte evde konforlu bir ortam sağlamaktadır. Bu sistem sizin sağlığınıza yararlı olduğu gibi binanızın sağlığını ve ömrünün uzamasında yardımcı olur.
 
Dış cephe mantolaması olan bir binada evin içindeki nem oranı dengelenmiş olur. Böylece binanızın yapısına zarar gelmez ve sürekli boya gerektirmez. Dış cephe mantolama sında dikket edilmesi gereken unsurlar vardır.
 
Mantolama yapılırken kullanılacak malzeme ve işçi tecrübesi çok önemli bir etkendir. Ancak doğru bir mantolama işlemi yapılırsa sistem fayda gösterir. 3-4 yıl sonra mantolama işlemine yatırdığınız para size geri döner. Böylece hem enerji tüketime engel olmuş hem de kendi bütçemizi büyük yararda bulunmuş oluruz.
 
Mantolama basit olarak, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerideki ısıyı korumak amacı ile yapının bir nevi manto içine alınması, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı yalıtımı, herhangi bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde , gerekli ısı izolasyon katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeylerine yapılan ısı izolasyonudur.
 
Mantolama; sadece kışın içerideki sıcak havanın dışarı çıkması anlamında değildir. Aynı zamanda yaz aylarında da içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur ve iç kısımların ısı kaybını azaltır. mantolama dediğimiz sistem günümüzün en yaygın ısı yalıtım sistemidir.
 
Mantolaması iyi olan bir yapıda ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjinin daha az kullanılması ve ısıtma ve soğutma sistemlerinizden kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesine de yarar. Aynı zamanda bir diğer yönden de bakarsak daha az yakıt kullanılması hava kirliligini önler. Yapıların cephelerinde ısı ve nem iletimi azalacağından binaların ömrü uzar.
 
İnsanlar konforlu ve ekonomik yaşama ihtiyacını her geçen zaman diliminde artarak hissetmişlerdir. Bu gelişmeler doğrultusunda da karşılaştıkları problemlere çözümler aramışlardır.
 
Yapılarda ısı yalıtımı bu çözümlerin başında gelmektedir. Mantolama malzemeleri ile ilgili bir çok çalışma 20. yüzyılın ilk yarısında yapılmış ama geliştirilen bu malzemeler yaşanılan petrol krizinin ardından kullanılmaya başlanmıştır.
 
Yaşanan ekonomik zorluklar artık hayatımızın her alanında tasarruf yapmamızı gerektirdiği gibi enerji kaynaklarımızın azlığı ve çevre kirliliği de yaşamlarımızı ciddi olarak etkilemektedir. Bu nedenle mantolama bugünün ve geleceğin vazgeçilmezidir.
 
Tanım : Farklı iki ortam ve sıcaklıktaki ısı transferini engellemek amaçlı yapılan işleme ısı yalıtımı denir. Bu ısı transferini azaltmayı sağlayan malzemelere ısı yalıtım malzemeleri adı verilir. Isı yalıtım malzemelerinin en temel özelliği (?) ısı iletim katsayısıdır. Isı iletim katsayısı yükseldikçe ısı yalıtım malzemeleri nin ısı yalıtım özelliği azalır. IS0 ve CENN Standardına göre ısı iletim katsayısı 0,065 W/mK degerinden küçük olan malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak kabul edilir.
Fugalı Mantolama | Dekoratif Dış Cephe Mantolama - Fugalı Mantolama Fiyatları

Fugalı mantolama, yalı baskı mantolama, düz mantolama plakaları

Isı yalıtımı değeri çok yüksek olan polistren malzeme XPS yada EPS ile üretilen fabrikada fugalı, yalı baskı ve düz mantolama plakaları formlarında kesilip; üzeri özel bir sıvı ile üç kat kaplanarak elde edilen "Fugalı Mantolama" hem izolasyon hem dekorasyon için geliştirilmiş bir dış cephe kaplama malzemesidir.

 

Fugalı mantolama , 3  cm kalınlığında EPS levhalar üzerine akrilik ve mineral malzemeler ile kaplanmış bir dış cephe mantolama ve dekorasyon malzemesi. Ürün, isteğe bağlı olarak farklı ölçülerde üretilebiliyor. Standart olarak üretilen malzemenin boyutları 3 cmx46 cmx200 cm olarak geçiyor. 200 cm’lik malzeme boyu standart, diğer ölçüler ise değiştirilebiliyor. Fuga aralıkları 4 cm. Fugalı levhalar birbirlerine geçmeli bir şekilde üretiliyor. Teknik veriler bazında 3 cm’lik bir EPS levha, ortalama bir binanın ısı yalıtımında % 42 - % 63‘e kadar tasarruf sağlıyor.

 

Fugalı mantolama dediğimiz sistem normal mantolama plakasının üzerine 25 veya 50 cm. de bir fuga açılmasıdır. Fugalı mantolama dış cepheye ayrı bir dekoratif görüntü katar. Fileli sistemde fuga ustalar tarafından cephede fuga açma yapılırsa hem düzgün olmaz hem de maliyet artırır.

 

Fugalı EPS levhalar m²’ye 4-5 kg foamboard yapıştırıcı kullanılarak cepheye yapıştırıldıktan sonra gerekli rötuşlar yapıldıktan sonra üzeri grenli kaplama ile kaplanıyor.

Grenli kaplama: Kuvars taneciklerinden oluşan, tekstürlü, iç ve dış mekanlar için kullanılan bir malzeme. Sıvalı, beton, mozaik yüzeylerde, ısı yalıtım sistemlerinde mantolama ve kendini taşıyan eski yüzeylerde uygulanabiliyor. Formülasyonu sayesinde nefes alma, güneş ışınlarına dayanıklılık, su iticilik ve yıkanabilme özelliklerine sahip.